Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
bookbook

Atlas chmur

Tytuł oryginału: "The cloud atlas, ".

Autor: Mitchell, David




Nominowany do Nagrody Bookera bestseller Atlas Chmur Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Teraz na jego podstawie powstał głośny film, w którym kreacje stworzyła plejada gwiazd: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant.

Pasażer statku, z utęsknieniem

wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji - narratorzy Atlasu Chmur słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze.

W tej niezwykłej powieści David Mitchell znosi granice języka, gatunku literackiego i czasu, proponując zadumę nad właściwą ludzkości żądzą władzy i niebezpiecznym kierunkiem, w którym w pogoni za władzą zmierzamy.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:David Mitchell ; przełożyła Justyna Gardzińska.
Hasła:Podróże w czasie
Powieść psychologiczna
Literatura angielska
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Mag, 2012.
Wydanie:Wydanie 2.
Opis fizyczny:535, [3] strony ; 21 cm.
Uwagi:U góry okładki: Nic nie jest przypadkowe.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Powstanie dzieła:2004 r.
Twórcy:Gardzińska, Justyna. Tłumaczenie

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 1
ul. Karczówkowska 20

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 51593
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 3
ul. Jagiellońska 36

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 65913
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 4
ul. Górnicza 64

Sygnatura: 821.111-3 (F)
Numer inw.: 31991
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 5
ul. Warszawska 147

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 75001
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 8
os. Barwinek 31

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 61455
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 9
ul. Okrzei 9

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 68805
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 10
ul. M. Konopnickiej 5

Sygnatura: FANTASTYKA: 821.111-3
Numer inw.: 49409
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 11
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 53

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 40924
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 12
ul. Zagórska 60

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 66040
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbook



Nowości z działu Psychologiczna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook

Komentarze (1)
opalka
avatar

Posty: 251

Wysłany: 2013-07-02 08:08:42

„ Atlas chmur” jest jedną z książek, tworzących cykl „ Uczta Wyobraźni” - serię wyszukanych powieści fantasy z górnej półki. Doskonały język, przemyślana konstrukcja, inteligentne motywy – nic, tylko czytać i się delektować. Na początku powieści rozsmakować można w starodawnym języku dziennika podróży z 1850 roku, spisywanego przez Adama Ewinga. Pierwsze strony może nie są zachęcające, ale szczerze radzę przez nie przebrnąć, bowiem gdy przywykniemy do stylu i zawłaszczymy język, to wsiąkniemy w pewną dramatyczną opowieść, która … nagle się urywa, aby powędrować w lata 30 – te XX wieku, potem w lata 70 i dalej, przez współczesność ku odległej przyszłości. Wreszcie lądujemy w czasach, kiedy cały dorobek człowieka zostaje zaprzepaszczony w ogólnej zagładzie. Również te opowieści urywają się bez zakończenia. Za każdym razem inny styl, inny język, inna narracja, inaczej wykreowana postać – wszystkie elementy zawsze precyzyjnie współgrają z epoką, w której osadzona jest akcja. Każda z postaci minionych pokoleń tworzy coś, co później – za kilkadziesiąt lub kilkaset lat - wpłynie na kolejnego bohatera. To echa dziejów - nierozerwalny związek człowieka z człowiekiem, pokolenia z pokoleniem, przyczyny ze skutkiem, decyzji z działaniem. Gdy wydaje nam się, że dochodzimy do punktu kulminacyjnego, opowieść nagle … cofa się w czasie, fundując nam chronologiczną jazdę w dół i uzupełniając przerwane wcześniej wydarzenia. Wtedy dostrzegamy, że losy bohaterów to nie przypadek, że łączy je coś szczególnego. Społeczeństwa są jak sieć naczyń połączonych -słowa lub czyny jednego człowieka wytyczają ścieżki drugiemu. Czy tylko współczesnym sobie? Czy pasja, miłość i energia, jaką wkładamy w życie i tworzenie, mają zdolność przenikania czasoprzestrzeni? W książce co prawda jest odniesienie do reinkarnacji, jednak ja tego tak nie postrzegam. Dla mnie jest to sposób autora na pokazanie czytelnikowi, że jego „ tu i teraz” tak naprawdę nie jest wyłącznie jego, że swoim życiem kształtuje rzeczywistość i musi wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłe, a nawet za przeszłe pokolenia. Bo to, co robimy dziś stanowi o jutrze, wpływając równocześnie na odbiór przeszłości. „ Atlas chmur” to doskonała, błyskotliwie skonstruowana, pięknie napisana i świetnie przetłumaczona powieść. Mitchell jest jednym z niewielu współczesnych autorów, który naprawdę mi zaimponował dopracowaną do perfekcji żonglerką stylistyczną, językową i warstwowością swojej książki. Poziom narracji – ponadprzeciętny. Jestem pod wrażeniem.
P.s. Bez przeczytania książki w żadnym wypadku nie sięgajcie po film – po pierwsze wyda Wam się chaotyczny i pozbawiony sensu, po drugie będziecie mieli trudność z postrzeganiem problematyki, gdyż autorzy filmu postawili na efekciarstwo, co w ogóle nie oddaje ducha powieści.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.