Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach


KOMENTARZE DOPISANE PRZEZ: PNPN

Posty:11

Dotyczy: Mock : pojedynek
Wysłany: 2021-02-28 22:36:53


Młody Mock i jego - w sumie - dziewicze śledztwo. Uniwersytet i początek pracy w policji. Takiego Mocka jeszcze czytelnicy nie znają. Klimat powieści jak zwykle niezawodny - stary Wrocław i jego niebezpieczne zaułki. Polecam.

PN

Posty:11

Dotyczy: Widma w mieście Breslau
Wysłany: 2021-02-03 22:01:19


To było moje pierwsze spotkanie z Mockiem. Urzekł mnie świat dawnego Wrocławia w niezwykłej, mrocznej odsłonie: tajemnych praktyk okultystycznych i sutenerów oferujących zakazane rozrywki. Do tego młody policjant, pracownik obyczajówki, lubieżnik obcujący z ...profesjonalistkami. Jednak nie sposób nie uwielbiać Eberharda Mocka - mężczyzny o twardym, silnym charakterze. Doskonale i konsekwentnie zarysowana postać literacka. Bardzo dobry warsztat pisarski i doskonały język. To niewątpliwe atuty wszystkich powieści Krajewskiego. Gorąco polecam.

PN

Posty:11

Dotyczy: Dżuma w Breslau
Wysłany: 2021-02-03 21:50:38


Znów przedwojenny, niemiecki Wrocław lat dwudziestych ubiegłego stulecia. W roli głównej wprawny śledczy policji Eberhard Mock - człowiek twardy, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć cel - rozwiązać zagadkę i schwytać winnego. Tym razem próbuje rozwiązać sprawę zagadkowych morderstw prostytutek. Wkrótce sam popada w kłopoty.
Moim zdaniem jedna z najlepszych powieści z tego cyklu.
Cykl o Mocku zdecydowanie polecam tym, którzy lubią mroczne opowieści gdzie rynsztokowy, skrajny nihilizm łączy się z równie zdeprawowanym światem przedwojennej arystokracji. A wszystko to na tle wspaniale ukazanego przedwojennego miasta, które urasta do roli bohatera powieści. I chociaż sam Ebi Mock stosuje w swojej pracy metody pozostawiające wiele do życzenia i dalece nadużywa swojego stanowiska - co czyni go momentami antybohaterem - nie sposób mu nie kibicować.

PN

Posty:11

Dotyczy: Rzeki Hadesu
Wysłany: 2021-02-03 21:29:23


Kolejne zawodowe spotkanie Popielskiego z Mockiem. Dwaj śledczy próbują dokończyć makabryczną łamigłówkę sprzed lat.

PN

Posty:11

Dotyczy: Liczby Charona
Wysłany: 2021-02-03 21:26:52


Przedwojenny Lwów. Śledczy Edward Popielski pozbawiony pracy w policji, zakochuje się i przyjmuje detektywistyczne zlecenie. Niestety...popada w kłopoty. Jak zwykle wspaniała panorama społeczna i uroki przedwojennego miasta.

PN

Posty:11

Dotyczy: Koniec świata w Breslau
Wysłany: 2021-02-03 21:22:57


Ironia, humor, wartka akcja - trzymająca w napięciu, to jest to co charakteryzuje większą część opowieści o śledczym Eberhardzie Mocku. Jeśli jeszcze lubisz się zanużyć w odmęty starego, niebezpiecznego, niemieckiego Wrocławia lat dwudziestych ubiegłego stulecia to książka jest dla Ciebie. Polecam.

PN

Posty:11

Dotyczy: Głowa Minotaura
Wysłany: 2021-02-03 21:18:12


Przedwojenny Lwów, Wrocław i Katowice oraz niezwykłe spotkanie Edwarda Popielskiego z Eberhardem Mockiem, na które nie ukrywając czekali fani obu bohaterów. Moim zdaniem - jedna lepszych części. Momentami - na swój sposób - niezwykle wysmakowana i wysublimowana. Oprócz wątku kryminalnego panorama społeczeństwa Lwowa z jego wszystkimi odcieniami.

PN

Posty:11

Dotyczy: Festung Breslau
Wysłany: 2021-02-03 21:13:10


Mroczny czas końca II wojny w oblężonej twierdzy Breslau i rozpaczliwe śledztwo 60-letniego Mocka wśród ruin miasta. Jak dla mnie jedna z najbardziej przepełnionych goryczą opowieść o Mocku. Wizja zniszczonego Wrocławia jest w powieści niezwykle przytłaczająca.

PN

Posty:11

Dotyczy: Erynie
Wysłany: 2021-02-03 21:07:11


Łyssy - komisarz Edward Popielski, niedościgniony lwowski śledczy kontra porwania dzieci. Z klimatycznego współczesnego Wrocławia akcja przenosi nas do Lwowa I połowy XXw. Wytrawny kryminał. Już nie mogę doczekać się premiery serialu. Polecam.

PN

Posty:11

Dotyczy: Tatiana i Aleksander
Wysłany: 2012-03-04 21:51:13


Ciąg dalszy losów głównych bohaterów "Jeźdźca...", tym razem rozdzielonych przez wojnę. Heroiczna walka Aleksandra i Tatiany o przetrwanie i ponowne spotkanie. Bardzo udane retrospekcje ukazujące życie Aleksandra od momentu opuszczenia Ameryki. Ukazaie wydarzeń z I części - w tym wielkiego uczucia - ale tym razem z perspektywy Aleksandra nie Tatiany - bardzo dobry zabieg. Polecam.

PN

Posty:11

Dotyczy: Jeździec Miedziany
Wysłany: 2012-03-04 21:42:26


I częśc trylogii obrazującej miłośc 16letniej Rosjanki do oficera Armii Czerwonej. Miłość od pierwszego wejrzenia, idealna, na jej drodze mnóstwo trudności, ale osiąga w końcu spełnienie. W tle ogarnięty wojną Leningrad lub urocze zakamarki Uralu. Powieść trochę naiwna, przesadzony, wyuzdany erotyzm, ale wciąga...koniecznie chcesz wiedzieć co będzie dlaej...