Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
book

Tu byli, tak stali

Autor: Krauze, Gabriel
Na jednym z londyńskich blokowisk nazwy budynków pochodzą z literackiego panteonu: Blake Court, Austen House, Bronte House, Dickens House, Wordsworth House. Jednak codzienności na osiedlu South Kilburn bliżej do prozy życia niż do wzniosłej klasyki. Wielopiętrowe bloki górują nad człowiekiem, zalewają sinym cieniem. ,,Po prostu jest jak jest. Witamy na SK. Tak tu było, tak jest, tak będzie. Ziomki mają osiedle w

żyłach, osiedle ma ich w swoim sercu". A na osiedlu temat jest krótki - kosić hajs, kraść, strzelać, jarać, dilować. Najmłodsi są na posyłki, ci w sile wieku wydają polecenia, a ze starymi kończy się tak, że nikt już nie pamięta, że tacy tu byli, tak stali.

Gabriel, znany jako Snoopiacz, ,,gość ostrygość, gość wrednygość, gość twardygość", też oddaje się ulicznej gangsterce. Z jednej strony przykładny student, z drugiej twardy typ cieszący się osiedlowym szacunkiem. Nieustraszony i butny szybko awansuje w łobuzerskich strukturach, bujając się po okolicy z dłonią zaciśniętą na kosie w kieszeni, ze zwiniętą kominiarką na głowie, zawsze gotowy do akcji. Jednocześnie coraz mniej radzi sobie z koniecznością ciągłego oglądania się za siebie i nie ma pojęcia, czy jest przed nim jeszcze inna przyszłość.

Tu byli, tak stali Gabriela Krauzego, w brawurowym przekładzie Tomasza S. Gałązki, to inspirowana życiem autora opowieść o trudnej codzienności młodych ludzi skazanych na codzienne kombinowanie i życie poza prawem. To również gorzka historia chłopackiego dorastania w czasach, gdy łatwiej być bezwzględnym chuliganem, niż zdjąć maskę agresora i pokazać prawdziwe, wrażliwe oblicze.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Gabriel Krauze ; przełożył Tomasz S. Gałązka.
Seria:Powieść
Hasła:Krauze, Gabriel (1986- )
Blokowisko
Dojrzewanie
Młodzi dorośli
Przestępcy
Przestępczość zorganizowana
Londyn (Wielka Brytania)
Powieść autobiograficzna
Literatura angielska
Adres wydawniczy:Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:396, [4] strony ; 21 cm.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Zakres czasowy:2001-2010 r.
Powstanie dzieła:2020 r.
Twórcy:Gałązka, Tomasz S. Tłumaczenie

Odbiorcy:Dorośli.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Poczytalnia na dVoRcu
ul. Czarnowska 12

Sygnatura: 821.111-3
Numer inw.: 1302
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.