Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
bookbook

Teraz jesteście Niemcami [E-book] : wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

"Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci "




Książka jest zapisem losów polskich dzieci, które w czasie II Wojny Światowej padły ofiarą nazistowskiej akcji pod nazwą "Rabunek dzieci". Polegała ona na uprowadzaniu z terenów okupowanych przez III Rzeszę i germanizowaniu małych Polaków, uznanych za "rasowo wartościowe". Uprowadzane przemocą i często z użyciem podstępu były kierowane do specjalnych ośrodków - obozów selekcji rasowej. Tam niszczono ich

oryginalne metryki urodzenia i zastępowano je nowymi, zmieniano nazwiska na niemieckie a także dokonywano wstępnej germanizacji. Następnie dzieci w wieku od 6 do 12 lat umieszczano w Niemieckich Szkołach Ojczyźnianych, a maluchy w wieku od 2 do 6 lat u rodzin niemieckich, które wskazał Lebensborn. Te które się nie zakwalifikowały, odsyłano do obozu koncentracyjnego w Auschwitz w celu eksterminacji lub do osiedlenia w Generalnym Gubernatorstwie. Największą akcją w ramach tego programu była przeprowadzona w 1944 na terytorium Polski akcja specjalna Heuaktion, podczas której pochwycono 40-50 tys. dzieci. Według szacunków, w czasie okupacji około 200 tys. polskich dzieci padło ofiarą tej akcji, uznanej przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za zbrodnię ludobójstwa. Z tej liczby udało się odnaleźć po wojnie zaledwie 30 tys. osób. Również konferencja UNESCO z 1948 w Szwajcarii, uznała proceder rabunku i eksterminacji dzieci za zbrodnię przeciwko ludzkości. "Jaś ma pięć lat, gdy wybucha wojna. Zostaje uznany za "rasowego" i staje się Niemcem. Najpierw Johannem Dobermannem, potem Hansem Gluckiem".

"Z Maksem w domu jest 60-70 dzieci. Wszystkie polskie. Ale nikt po polsku nie mówi. Jest zakaz. Chłopiec wierzy, że jest Niemcem. Mówi po niemiecku, chodzi do niemieckiej szkoły, śpiewa niemiecki hymn".

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:teksty Ewelina Karpińska-Morek, Agnieszka Waś-Turecka, Monika Sieradzka, Artur Wróblewski, Tomasz Majta, Michał Drzonek ; [redaktor prowadzący Wojciech Olszówka].
Hasła:Dzieci
Eugenika
Germanizacja
Polacy za granicą
Niemcy
Polska
Pamiętniki i wspomnienia
Reportaż problemowy
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo M, copyright 2018.
Uwagi:Bibliografia na stronach 387-389.
Forma gatunek:E-booki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Wymagania systemowe:Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.
ebook ebook    
Twórcy:Drzonek, Michał. Autor

Karpińska-Morek, Ewelina. Autor

Majta, Tomasz. Autor dedykacji

Olszówka, Wojciech. Redakcja

Sieradzka, Monika. Autor

Waś-Turecka, Agnieszka. Autor

Wróblewski, Artur. Autor

Powiązane zestawienia:E-book
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 10
ul. M. Konopnickiej 5

Sygnatura: E.166
Numer inw.: 166
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamówwypożycz

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.