Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
bookbook

Zwyczajni bohaterowie

Tytuł oryginału: "Ordinary heroes, ".

Autor: Turow, Scott




Stewart Dubinsky wiedział, że podczas drugiej wojny światowej jego ojciec służył w wojsku. Niegdyś poznał oficjalną historię o tym, jak David Dubin (ojciec zamerykanizował swoje nazwisko, do którego Stewart później powrócił) ocalił matkę Stewarta z okropieństw obozu koncentracyjnego. Po śmierci ojca odkrywa plik jego listów z czasów wojny do dawnej narzeczonej. Dowiaduje się, że David

stanął przed sądem wojennym i został skazany na karę więzienia. Odkrycie wstrząsa nim, rzuca w labirynt tajemnicy rodzinnej i skłania do odkrycia prawdy o tym zagadkowym, chłodnym mężczyźnie, który nigdy nie chciał rozmawiać o wojnie.

Układa historię przeszłości ojca z fragmentów zdobytych w archiwach wojskowych, z listów i, w końcu, na podstawie pamiętnika, który ojciec napisał w areszcie, a który sekretnie przechował broniący go w procesie oficer. Stewart łączy ze sobą ogniwa dramatycznego i zaskakującego łańcucha zdarzeń. Dowiaduje się, w jaki sposób Dubin, prawnik w Wojskowym Biurze Śledczym (JAG) wchodzącym w skład Trzeciej Armii generała Pattona, spragniony wojennych wrażeń, doświadcza znacznie więcej, niż oczekiwał, kiedy ma wypełnić rozkaz aresztowania Roberta Martina, niesfornego oficera Biura Służb Strategicznych (OSS), który, mimo że działa z nadzwyczajną odwagą i współpracuje z francuskim ruchem oporu, wydaje się wykonywać polecenia nie tylko swojego dowódcy.

Podążając za Martinem, Dubin oraz jego sierżant lądują na spadochronie w Bastogne, akurat gdy bitwa o Ardeny staje się najbardziej zacięta. Zmuszeni objąć dowództwo nad dramatycznie uszczuploną kompanią strzelców, obaj z konieczności przerywają poszukiwania Martina i jego pełnej temperamentu, zjawiskowej towarzyszki, Gity Lodz. Walczą o życie w zażartej zimowej bitwie, która przesądzi o losie Europy.

Rekonstruując przerażające zdarzenia, bolesne wybory, których musiał dokonać ojciec na polu bitwy, w sali rozpraw i w miłości, Stewart coraz lepiej rozumie swoją przeszłość, charakter ojca i brutalną naturę wojny.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Scott Turow ; przekład Mariusz Ferek.
Hasła:Powieść psychologiczna
Powieść wojenna
Literatura amerykańska
Adres wydawniczy:Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2006.
Opis fizyczny:404, [3] s. ; 22 cm.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Powstanie dzieła:2005 r.
Twórcy:Ferek, Mariusz. Tłumaczenie

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 2
ul. Krzemionkowa 1

Sygnatura: 821.111(73)-3
Numer inw.: 50325
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 8
os. Barwinek 31

Sygnatura: 821.111(73)-3
Numer inw.: 58897
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbook



Nowości z działu Wojenna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.