Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
book

Regionalne środowiska literackie i oficyny wydawnicze w polityce władz Polski Ludowej w latach 1956-1989




Cezura czasowa przedstawionego tomu nie powinna budzić zastrzeżeń. Po przypadającej na lata 1950-1955 centralizacji ruchu wydawniczego po dojściu Władysława Gomułki w 1956 r. do władzy, nastąpiła aktywizacja lokalnych środowisk twórczych. Miejskie i wojewódzkie gremia partyjne dążyły do powoływania nowych oficyn wydawniczych o tym profilu. Warto wymienić następujące z nich: Morskie, Śląsk,

Pojezierze, Poznańskie czy Lubelskie.

Literaci mieszkający poza Warszawą musieli latami czekać na wydanie książek w stołecznych firmach. Część z nich nie mogła się w zaistnieć na ogólnopolskim rynku wydawniczym nie tylko ze względu na cenzurę, deficyt papieru, brak finansowania i praw wydawniczych, lecz także ze względu na brak odwagi czy zwyczajnie tzw. sprytu. Czytelnicy nie znali dorobku "swoich" autorów. Taka sytuacja nie sprzyjała ożywieniu twórczości literackiej.

Regionalne oficyny, promujące twórczość pisarzy z terenu, na którym działały, miały zmienić ten stan. Powstawały jednocześnie upartyjnione tytuły prasowe reprezentujące dany region. W prowadzonej polityce wydawniczej ścierały się interesy lokalnych środowisk twórczych i partyjnych.

W tym miejscu nasuwają się pytania: czy incjatywy podjęte w latach 1956-1989 w Polsce Ludowej były rzeczywiście "regionalne" oraz czy rzeczywiście służyły odminności i oryginalności kulturowej obszarów? Wnikliwy badacz może stwierdzić, iż były one jedynie umiejscowionymi "poza centrum" ośrodkami, które służyły w sposób ideologiczny tzw. środowiskom regionalnym. Wątpliwości rodzą się ze względu na wykorzystanie przez autorytarny system Polski Ludowej regionalizmu do budowania przede wszystkim jednolitej i kontrolowanej "kultury socjalistycznej".
Regionalizm był przez komunistów nie tylko dość szczególnie postrzegany, ale zupełnie też inaczej rozumiany niż we wcześniejszych okresach historycznych. Stał się bowiem wyraźnym narzędziem władzy i pretekstem do wdrażania ideologii zgodnej z polityką państwa.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:pod redakcją Eveliny Kristanovej ; Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Seria:Centralny Projekt Badawczy IPN - Władze PRL Wobec Środowisk Twórczych, Dziennikarskich i Naukowych; Dziennikarze, Twórcy, Naukowcy
Hasła:Edytorstwo
Edytorzy
Pisarze
PRL
Regionalizm
Wydawnictwa (instytucje)
Polska
Opracowanie
Praca zbiorowa
Adres wydawniczy:Szczecin ; Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020.
Opis fizyczny:231 stron ; 22 cm.
Uwagi:Bibliografie przy pracach. Indeks. Streszczenia w języku angielskim przy pracach.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Bibliotekarstwo, archiwistyka, muzealnictwo
Historia
Polityka, politologia, administracja publiczna
Zakres czasowy:1956-1989 r.
Powstanie dzieła:2020 r.
Twórcy:Kristanova, Evelina. Redakcja

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Poczytalnia na dVoRcu
ul. Czarnowska 12

Sygnatura: 94(438).083
Numer inw.: 912
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.