Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
book

Outsider : "Sprawa Wojciecha Bąka" : wybór źródeł

"Sprawa Wojciecha Bąka "

Autor: Sikorski, Tomasz




Wojciech Bąk należał i ciągle należy do pisarzy prawie całkowicie nieznanych, zapomnianych, wyrugowanych z pamięci zbiorowej. Wśród literaturoznawców i historyków określany jako średnio utalentowany pisarz trzeciego, czwartego szeregu, usytuowany gdzieś na marginesie współczesnej literatury. Kochany w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim, pamiętany w Poznaniu, w którym mieszkał przez całe swoje dorosłe życie.

Ale chyba tylko tam.

Przez dziesiątki lat pisano o życiu Wojciecha Bąka stronniczo. Najczęściej powielano zniekształcane, a czasami zakłamywane przez wiele dziesięcioleci informacje o jego obłędzie (chorobie psychicznej), nienormalności, alkoholizmie i homoseksualizmie. [...] Mówiono i pisano o nim jako o ekscentryku nielubiącym ludzi, unikającym przyjaźni, gwałtowniku, nieznośnie pryncypialnym polemiście, "staroświeckim" samotniku przesiadującym całymi dniami przy zawalonym papierami biurku. To był jego własny świat - azyl, w którym mógł się czuć wolny i bezpieczny. Wśród książek, maszynopisów, ze stosem połamanych ołówków, z wychudzonym psem przybłędą u boku. [...]

Zacierana przez ludzi i upływający czas "sprawa Wojciecha Bąka" kołatała się w głowach polskiej inteligencji powojennej, najczęściej zniekształcona, niedopowiedziana, nierzadko również świadomie zakłamywana. Z czasem stała się wyrzutem sumienia, który starano się zagłuszyć okazjonalnymi artykułami przypominającymi pisarza, jego zapomnianą twórczość i dramat, jaki mu zgotowały komunistyczne władze i część "kolegów po piórze".

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Tomasz Sikorski ; Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Uniwersytet Szczeciński.
Seria:Centralny Projekt badawczy IPN - Władze PRL Wobec Środowisk Twórczych, Dziennikarskich i Naukowych; Dziennikarze, Twórcy, Naukowcy
Hasła:Bąk, Wojciech (1907-1961)
Pisarze polscy
Wydawnictwo źródłowe
Adres wydawniczy:Warszawa ; Szczecin : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2019.
Opis fizyczny:217, [12] stron : faksymilia, fotografie, portrety ; 21 cm.
Uwagi:Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Literaturoznawstwo
Zakres czasowy:1950-1979 r.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Poczytalnia na dVoRcu
ul. Czarnowska 12

Sygnatura: 94(438).083
Numer inw.: 907
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.