Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
bookbook

Burzowe chmury

Tytuł oryginału: "Stormskyer, ".

Autor: Lunde, Sigrid.
Ella rodzi dziecko, a poród jest dla niej koszmarnym doświadczeniem. Jednak ma ona w sobie ogromną chęć życia. Udaje jej się dostać na statek płynący do Oslo. Tymczasem wokół Tronda zaciska się niewidzialna pętla. Helgebakk jest bowiem podejrzewany o spowodowanie śmierci Mildrid. Astri wierzy w jego niewinność, ale jednocześnie czuje, że mąż coś przed nią ukrywa.


Odpowiedzialność:Sigrid Lunde ; przekład Zuzanna Byczek.
Seria:Akuszerka / Sigrid Lunde : t. 65; Fakt Kolekcja
Hasła:Powieść obyczajowa
Saga rodzinna
Literatura norweska
Adres wydawniczy:Józefów : Ringier Axel Springer Polska ; Bap-Press, copyright 2013.
Opis fizyczny:159, [1] strona` ; 18 cm.
Uwagi:Tytuł oryginalny cyklu: [Jordmoren].
Forma gatunek:Książki. Proza.
Powstanie dzieła:2012 r.
Twórcy:Byczek, Zuzanna. Tłumaczenie

Powiązane zestawienia:
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz
Inne pozycje z serii

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 1
ul. Karczówkowska 20

Sygnatura: 821.113.3/.6-3
Numer inw.: 62673
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookNowości z działu Saga rodzinna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.

Serie (cykl) Akuszerka należy czytać w określonej kolejności:

book
Tom 1
Początek drogi

Jest rok 1927. Dwudziestoletnia Astrid musi zdecydować, jaki zawód chciałaby w życiu wykonywać. Ojciec dziewczyny nalega, by została lekarką, ale Trond, chłopak Astrid, wspiera ją i namawia, by spróbowała zrealizować własne marzenie, marzenie, które pielęgnowała w sobie od dzieciństwa.

book
Tom 2
Próba ognia

Astri dostała posadę akuszerki w Sæterdalen i z mieszanymi uczuciami opuszcza Trondheim oraz Tronda. Mieszkańcy Sæterdalen w napięciu oczekują na nową akuszerkę i kiedy przybywa, serdecznie ją witają. Pierwsze dni we wsi Astri musi spędzić w domu Gjertrud Gare, dawnej akuszerki. Jednak szybko zdaje sobie sprawę z tego, że stara [...]

book
Tom 3
Ukryte motywy

Astri z radością przyjmuje zaproszenie Larsa do letniej zagrody Storsetów w górach. Podczas wspólnych wędrówek zachwyca się pięknem przyrody i zaprzyjaźnia z gospodarzami i pasterzami. Ole Storset, ojciec Larsa, a zarazem wójt w Sæterdalen, także przebywa w górskiej zagrodzie. Pewnej nocy budzi Astri ze snu i nakazuje, by spakowała [...]

book
Tom 4
Trudny wybór

Astri rozpaczliwie tęskni za spotkaniem i rozmową z Trondem. Ma mu tyle do powiedzenia, no i muszą wreszcie podjąć decyzję, co do wspólnej przyszłości. Trond jednak nie daje znaku życia. Tymczasem dużym wsparciem jest dla Astri Lars. Przystojny, wesoły i zawsze pomocny. I nawet nie kryje się z tym, że bardzo mu na Astri zależy.

book
Tom 5
Matka i dziecko

Do Angielskiego Domu wprowadza się Rose Smith, Angielka z wyższych sfer. Spodziewa się dziecka, którego ojcem jest tajemniczy norweski ukochany. Astri ma asystować przy porodzie. Gdy jednak na świat przychodzi śliczna córeczka Rose, okazuje się, że nie wszystko jest tak, jak być powinno.

book
Tom 6
Godzina rozstania

Astri i Mildrid od kilku miesięcy opiekują się małą Litją i bardzo się do niej przywiązały. Astri wpada w panikę, gdy nagle pojawia się Rose i żąda, żeby pokazały jej dziecko. Czyżby chciała zabrać im małą?

book
Tom 7
Nowe dni w Storset

Astri od ponad dwóch lat mieszka w Sæterdalen. Praca akuszerki wymaga od dziewczyny podejmowania trudnych decyzji, ale przynosi jej wielką satysfakcję. Astri po ślubie z Larsem przenosi się do Storset. Mimo, że młodym dobrze ze sobą, w niektórych sprawach nie są zgodni. I Lars, i teściowie woleliby widzieć w Astri wyłącznie [...]

book
Tom 8
Niebezpieczna podróż

Pewnego dnia na początku marca Astri zostaje wezwana do porodu u kobiety mieszkającej tam, gdzie fiord łączy się z otwartym morzem. Chłopiec, który po nią przyszedł, jest śmiertelnie przerażony i opowiada, że rodząca bardzo krwawi. Astri dosiada kuca i wyrusza w drogę, choć właśnie rozpętała się śnieżyca.

book
Tom 9
Strach i oczekiwanie

Jest rok 1927. Dwudziestoletnia Astri musi zdecydować, jaki zawód chciałaby w życiu wykonywać. Ojciec dziewczyny nalega, by została lekarką, ale Trond, chłopak Astri, wspiera ją i namawia, by spróbowała zrealizować własne marzenie, marzenie, które pielęgnowała w sobie od dzieciństwa.

book
Tom 10
Mroczne tajemnice

Po dramatycznym porodzie Astri i Lars zostają szczęśliwymi rodzicami małej dziewczynki. Wkrótce Astri zauważa, że mąż wraca do dawnych przyzwyczajeń: jest szorstki, opryskliwy i często przychodzi do domu pijany. A najgorsze jest to, że zaczyna zachowywać się wobec niej agresywnie.

book
Tom 11
Wszystko dla rodziny

Po wsi krąży plotka, że Lars zabił złodzieja owiec. Na wieść o tym, że pewien jasnowidz natknął się w Nordmarka na niepogrzebane zwłoki, Astri ogarnia niepokój. A kiedy mąż budzi ją w środku nocy i prosi, by wybrała się z nim w góry, zupełnie nie wie, co o tym myśleć.

book
Tom 12
Niebezpieczne odkrycie

Astri cieszy się każdą chwilą spędzoną z córeczką, a i Lars wydaje się być bardzo dumny z maleńkiej Klary. Młodej mamy nie opuszcza jednak strach przed tym, że jej mąż kiedyś dowie się, iż to nie on jest ojcem dziewczynki. Kiedy Astri spotyka Signe w święto 17 Maja, akuszerka przeczuwa, że oto nadchodzi godzina prawdy.

book
Tom 13
Letnia noc

Stosunki między Larsem a Astri wyraźnie się ochłodziły, kiedy on zrozumiał, kto jest ojcem Klary Victorii. Teść również domyśla się, o co chodzi, a ten fakt także nie ułatwia życia Astri. Akuszerka pracuje, ile sił w nowo otwartym centrum dla matek. Wybiera się też z Larsem na huczną, letnią zabawę.

book
Tom 14
Myśli o zemście

Astri lekceważy lęki i odwiedza Nordigarn. Znajduje tam Petrine, noworodka i starszych chłopców w strasznej sytuacji. Czuje, że musi coś zrobić. Ale jak Nils zareaguje na to, że wtrąca się w życie jego rodziny? Zarówno Trond, jak i Lars są zaniepokojeni tym, co Nils mógłby zrobić, bo jest wściekły i żądny zemsty.

book
Tom 15
Uprowadzona

W środku zimy Astri zostaje uprowadzona do leśnej chaty. Jest głodna, wyczerpana i przerażona, lecz myśl, że musi wrócić do domu, do córeczki, dodaje jej sił. Ale czego tak naprawdę chce Nils? Jak długo zamierza ją przetrzymywać?

book
Tom 16
Powrót do domu

Czas, kiedy Lars siedzi w więzieniu w Trondheim, bardzo się Astri dłuży. Astri odwiedza męża, wraz z córeczką wybiera się też na spotkanie z rodzicami Tronda. Wreszcie Lars wychodzi na wolność. Początkowo Astri się ciesz, jednak szybko jej serce znowu zaczyna krwawić: Lars jest wobec malutkiej Klary boleśnie obojętny. A do tego ten [...]

book
Tom 17
Wesele i pogrzeb

Przypadek sprawia, że tego samego dnia, na który został zaplanowany ślub matki Astri, Victorii, odbywa się też pogrzeb ojca Tronda. Astri współczuje Trondowi i widząc jego cierpienie, boleje nad tym, że nie może go pocieszyć. Staje przed wielkim dylematem. Czy wypada jej opuścić przyjęcie weselne matki i pójść na pogrzeb?

book
Tom 18
Ucieczka

Zbliża się Boże Narodzenie, a Astri i mała wciąż mieszkają w sanatorium, choć wielu stara się ją przekonać, by wróciła do Storset. Annalill zaczyna rodzić, ale zabrania mężowi wstępu do swojego pokoju. Kiedy dziecko jest już na świecie, Astri robi sobie zasłużoną przerwę. Chwilę później słyszy rozdzierający krzyk.

book
Tom 19
Syn doktora

Zbliża się Boże Narodzenie, a Astri i mała wciąż mieszkają w sanatorium, choć wielu stara się ją przekonać, by wróciła do Storset. Annalill zaczyna rodzić, ale zabrania mężowi wstępu do swojego pokoju. Kiedy dziecko jest już na świecie, Astri robi sobie zasłużoną przerwę. Chwilę później słyszy rozdzierający krzyk.

book
Tom 20
Obietnice i zdrada

Astri powoli odkrywa, że tęskni za mężem. Lars obiecuje, że skończy z piciem i awanturami, więc wbrew radom rodziców, Astri postanawia wrócić do Storset. Dowiaduje się jednak, że Lars napadł na Tronda i bardzo go poturbował. Astri nie rozumie, jak mąż mógł tak bezczelnie ją okłamać. Dlaczego jednak Trond nic sam jej o tym nie [...]

book
Tom 21
Plotki

W Storset wszyscy czuwają nad łóżkiem małej Klary, która doznała poważnych obrażeń, spadając z trapu w stodole. Ole wini Torvalda, ale Astri podejrzewa, co się naprawdę wydarzyło. W drodze powrotnej ze szpitala w Trondheim Astri siada w autobusie obok Signe. Kobieta głośno opowiada o swojej nowej pielęgniarce, nie zastanawiając [...]

book
Tom 22
Zamieć

W największej tajemnicy Turid wybiera się do akuszerki w Bordalen, aby tam urodzić. Później pojawia się w Storset-bez dziecka. Astri postanawia dowiedzieć się, co się z nim stało. Sama jest już w zaawansowanej ciąży i Lars chce zawieźć ją wraz z Gjertrud do szpitala w Trondheim. Po drodze zatrzymuje ich straszliwa burza śnieżna.

book
Tom 23
W morzu ognia

Ole dostaje anonimowy list, informujący go, że to nie on jest ojcem Leifa. Dowiaduje się też o odmiennych skłonnościach Leifa. Astri współczuje teściowi, który jest słaby i schorowany, Zastanawia się, jak zareaguje na tę wiadomość. Ole przyjmuje ją nadspodziewanie dobrze...

book
Tom 24
Mroczne siły

Astri jedzie z mężem do Oslo, by odnaleźć Turid. Przez całą podróż Lars jest w fatalnym humorze, niemal codziennie chodzi pijany. W końcu odnajdują Turid, która pod fałszywym nazwiskiem wynajmuje pokój w dzielnicy Briskeby. W czasie spotkania z siostrą z Larsa wychodzi wszystko, co najgorsze. Jest tak wściekły, że rzuca się na [...]

book
Tom 25
Kaznodzieja

Do Saeterdalen przyjeżdża wędrowny kaznodzieja i wieś dosłownie staje na głowie. Ludzie tłumnie ciągną do jego namiotu i wielu zostaje nawróconych. Astri odnosi się do tego sceptycznie, ale zarówno Signe Helgebakk, jak i Leif poświęcają kaznodziei zdumiewająco dużo uwagi. Późnym latem odbywa się zabawa na górskim pastwisku.

book
Tom 26
W cieniu wojny

Był kwiecień 1940 roku i zbliżał się poród Signe Helgebakk. Astri wbrew swojej woli została do niej wezwana. Choroba Signe sprawiła, że poród okazał się bardzo skomplikowany. Tymczasem z radia docierały złowieszcze informacje o inwazji, racjonowaniu towarów i mobilizacji. Norwegia znalazła się w stanie wojny!

book
Tom 27
W niewoli

Do Saeterdalen przybywają Niemcy i wkrótce wprowadzają się do Storset, zajmując trzy pokoje. Na nieszczęście Astri nie zdążyła zniszczyć ukrytego w tajemnej skrytce listu od Tronda. List zawierający niebezpieczne informacje na temat Lindy Leighton, znajduje się teraz w gabinecie oficera Gestapo, Kunza...

book
Tom 28
Przesłuchanie

Wojna niczym ciężki koc kładzie się nad Saeterdalen i wszyscy mieszkańcy wioski odczuwają jej skutki. Wielu z nich dokucza głód. Któregoś dnia lensman nakazuje Astri wsiąść do swojego samochodu. Wbrew jej woli zawozi ją do magazynów nad brzegiem wody i wtrąca do lodowatej, ciemnej piwnicy...

book
Tom 29
Niebezpieczne powiązania

Jurgen Kunz nadal stacjonuje w Storset, a mieszkańcy dworu stopniowo zaczynają przyzwyczajać się do tej trudnej sytuacji. Niespodziewanie Kunz zaczyna adorować Turid i zaprasza ją na przyjęcie bożonarodzeniowe. Jednak w czasie tego wieczoru wśród gości pojawia się inny Niemiec, który oczarowuje dziewczynę. Wkrótce po wsi zaczynają [...]

book
Tom 30
Pętla się zaciska

Po walnym zebraniu Towarzystwa Higienicznego, które odbyło się u Klary, Niemcy stosują represje wobec obecnych na nim kobiet. Kto doniósł, o czym dyskutowano? Lars kolaboruje z okupantem, nie kryjąc swych proniemieckich sympatii, co stawia Astri w niezwykle trudnym położeniu. Akuszerka martwi się o swoje małżeństwo, obawiając się [...]

book
Tom 31
Desperacka miłość

Niemcy gorączkowo szukają winnych eksplozji w zakładzie Storset, tymczasem Lars pała żądzą zemsty. Do Saeterdalen powraca Evangelina, która, jak wieść niesie, ma ze sobą suknię ślubną. Leif robi, co może, by unikać spotkania z byłą narzeczoną, ale jej pojawienie się w Storset jest tylko kwestią czasu...

book
Tom 32
Przyjaciółki w potrzebie

Ciotka Astri, Belinda, jest umierająca, więc akuszerka udaje się do Bergen, by się z nią pożegnać. W ostatniej chwili Turid oświadcza, że chce jej towarzyszyć w podróży. Astri zdaje sobie sprawę, że szwagierka jedzie w nadziei na odnalezienie córki. Podróż jest długa i wyczerpująca. Żadna z nich nie wie, co je czeka, gdy dotrą [...]

book
Tom 33
Spotkanie w górach

Astri z Larsem i dziećmi jedzie na górskie pastwisko. W starej chacie dokonuje makabrycznego odkrycia. Lars martwi się, że Astri nie chce wyjechać do bezpiecznej Szwecji. Pewnego słonecznego dnia Astri wybiera się z Turid i jej ukochanym w góry na jagody. Zostawia zakochanych samych i idzie zbierać owoce na zboczu. Nagle pojawia się przed [...]

book
Tom 34
Na rozdrożu

Astri domyśla się, że ktoś musiał ją widzieć, kiedy po kryjomu wynosiła z domu radio, i poinformował o tym Niemców. Tylko kto mógłby zrobić coś takiego? Gestapowiec Kunz dał jej dwa dni na to, by radio wróciło na miejsce. Na dodatek Astri zaczyna się martwić o swoją przybraną córkę, Rebekkę. Obie jadą do Kristiansund, by [...]

book
Tom 35
Czas grozy

W związku Astri i Larsa nastały trudne chwile. Do głosu dochodzą najgorsze cechy jego charakteru. Lars nie przebiera w środkach, by bronić Storset. Naraża na niebezpieczeństwo parobka Torvalda i za nic ma groźbę, która zawisła nad wychowanicą Astri, Żydówką Rebekką.

book
Tom 36
Nienawiść i oddanie

Astri nabiera podejrzeń, że mąż ją zdradza. Jest to dla niej bardzo bolesne. Mimo mrocznych stron Larsa, ona wciąż go kocha i pożąda. Nie chce też, by zgłosił się do Ochotniczego Legionu Norweskiego. W pewien gorący, letni dzień wybierają się razem na spacer w góry. Powracają namiętne uczucia...

book
Tom 37
Cienie nad Saterdalen

Lars wyruszył na wojnę, domownicy muszą dać sobie bez niego radę. Nad mieszkańcami wsi wciąż wisi straszliwa groźba: dziesięciu niewinnych Norwegów zostanie rozstrzelanych, jeśli nie odnajdzie się rosyjski zbieg! Astri zaczyna podejrzewać, gdzie może przebywać uciekinier. Gestapowiec Kunz postanawia poddać kobietę upiornemu [...]

book
Tom 38
Zagrożenie

Astri jest zaskoczona wiadomością, że Klara zamierza wydać przyjęcie dla Niemców. To tylko kwestia czasu, kiedy mieszkańcy wsi zaczną traktować ją jak Larsa. Astri obawia się przyszłości u boku męża, lecz jednocześnie tęskni za nim. Kiedy dostaje list z pieczęcią Legionu Norweskiego, nie może zebrać się na odwagę, by go [...]

book
Tom 39
Odważne wyznanie

Klara pada ofiarą zamachu. Tracąc przytomność, wymienia imię Bendika Heimigarda. Astri dowiaduje się, że to teściowa wynegocjowała uwolnienie zakładników. Jednak wszystko ma swoją cenę... Trond, przekonany, że życie Astri jest w niebezpieczeństwie, błaga ją, by opuściła Saeterdalen razem z córką. Astri rzeczywiście ma powody [...]

book
Tom 40
Niepewne jutro

Astri niepokoi się zachowaniem Evangeliny, która ostatnio nie jest sobą. Czasami wydaje się wręcz niebezpieczna. Czy to prawda, że właśnie szwagierka zabrała lalkę Klary Victorii? Tymczasem Trond ponownie usiłuje nakłonić Astri, by uwolniła się od Storsetów i z nim uciekła. Pewnego dnia przychodzi list potwierdzający wcześniejsze [...]

book
Tom 41
Tęsknota

Gdy owdowiała Astri myśli o ułożeniu sobie życia na nowo u boku Tronda, napotyka zdecydowany opór rodziny. Gotowa jest poświęcić się jednak, by uratować aresztowaną przez gestapo Turid. Trond, który działa na dwa fronty, ofiaruje swoją pomoc. Oline ryzykuje życie, przemycając grypsy z obozu jenieckiego Brakkemoen. Po kolejnym akcie [...]

book
Tom 42
Druga szansa

Astri zgadza się wyjść za Tronda Helgebakka, choć on formalnie jest jeszcze mężem Synnøve, ale liczy na rychły z nią rozwód. Nieoczekiwanie akuszerka i jej ukochany spotykają się w hotelu w Kristiansund i spędzają tam noc. Tymczasem Oline Ă?ya zostaje napadnięta i dotkliwie poraniona przez Kari Knatten, kochankę Nilsa Nordigarna. [...]

book
Tom 43
Chłodne powitanie

Pewnej nocy Astri zostaje wyrwana ze snu: wraca Lars, lecz bardzo zmieniony. Astri boi się, co zrobi mąż, kiedy dowie się o jej zaręczynach z Trondem. Tymczasem przez grupę Oyvinda Oya uprowadzony zostaje Ditleff. Wieść niesie, iż lekarz zginął. Pozostał po nim dziennik pełen krępujących informacji. Astri ma okazję go przeczytać, [...]

book
Tom 44
Zaciekli rywale

Lars usiłuje zmusić Astri do aborcji i pozbycia się dziecka Tronda. Po powrocie z niewoli, w wyniku cierpień, których doznał, staje się wręcz niebezpieczny. Mimo że Astri nie jest już wolna, Trond postanawia rozstać się z Synnøve głównie po to, by ratować małą Grete. Jednak, kiedy Lars doprowadza do aresztowania Astri, Trond [...]

book
Tom 45
Ku otchłani

W Szwecji Trond znajduje się w tragicznej sytuacji, grozi mu wydalenie do Norwegii, gdzie czeka go wyrok śmierci. Jego jedyną szansą jest ucieczka. Astri ma urodzić dziecko Tronda, co sprawia, że Lars szaleje z wściekłości i chce ją ukarać za zdradę.Również Niemcy mają zamiar uwięzić Astri, ale Lars porywa żonę i rozpoczyna [...]

book
Tom 46
Źródło życia

Po długim czasie spędzonym na obczyźnie, Trond w końcu wraca do kraju. Dręczą go wyrzuty sumienia za wszelką cenę chce odnaleźć Grete. Mimo iż koniec wojny jest już coraz bliżej, w Norwegii wciąż stacjonują Niemcy. Przebywająca w ośrodku "źródło życia" Astri, dowiaduje się, że Hitler nie żyje. Nie czeka jednak ją nic [...]

book
Tom 47
Zaszczuta

Astri cudem wymyka się z rąk lekarza SS, który chce dokonać na niej zabiegu aborcji. Akuszerka nosi w sobie dziecko Tronda, który tymczasem zostaje zdemaskowany jako członek ruchu oporu i musi uciekać do Szwecji. Zabiera ze sobą córkę Grete i oboje znajdują schronienie w niewielkim gospodarstwie. Po piętach depczą mu żołnierze [...]

book
Tom 48
Nowy dzień

Trwają powojenne porządki. Norwegowie nie odpuszczają zdrajcom. Władze sprawdzają, jak wyglądały kontakty Astri z Niemcami podczas wojny, Klara siedzi w areszcie w Trondheim, majątek rodzinny ulega rozproszeniu. Astri nie może pogodzić się z utratą miłości swego życia. Trond obwinia ją o największą stratę, jaką poniósł podczas [...]

book
Tom 49
Wielka zdrada

Oline rodzi martwe dziecko i traci nadzieję na to, że kiedyś jeszcze będzie matką. Andrea interesuje się małą Lailą, osieroconą dziewczynką, która tak bardzo potrzebuje opieki i ciepła. Chce ją wziąć na wychowanie, jednak Astri zna kogoś, kto da małej jeszcze więcej miłości. Ă?yvind Ă?ya nie zakończył jeszcze swoich [...]

book
Tom 50
Matka i córka

Lars nadal się ukrywa, wiadomo jednak, że długo nie przetrwa zdany tylko na siebie. I on, i Astri są tego świadomi. Didrichsen także wrócił do Saeterdalen. Zmienił się i z zapałem stara się o względy Astri. Klara Victoria tymczasem przeżywa trudne chwile. Musi znosić docinki koleżanek i kolegów. Staje się powoli piękną, młodą [...]

book
Tom 51
Nazywam się Vicky

Plotki po potańcówce szybko się rozniosły, mieszkańcom wydaje się, że wiedzą wszystko o Klarze Victorii. Astri zamartwia się, że córka jest nękana i prosi Tronda, by jej pomógł. Jednak okazuje się to trudne i bolesne. Tego lata wszystko się zmienia. Na górskim pastwisku, w pobliżu tajemniczego stawu, Klara Victoria odnajduje samą [...]

book
Tom 52
Życie pełne miłości

Trond odnajduje swą córkę Grete u samotnie mieszkającej Gurianny. Dziewczynka wzrastała w bardzo trudnych warunkach - nie nauczyła się mówić, a nowy świat, w który wkracza, jest dla niej obcy. Vicky przeżywa trudne chwile. Joss nie odwzajemnia płomiennych uczuć, którymi darzy go dziewczyna. Tymczasem Astri i Trond decydują się [...]

book
Tom 53
Dobra samarytanka

W Saeterdalen Boże Narodzenie, ale nic nie wskazuje na to, żeby we wsi miały nastać spokojniejsze czasy. W domu małżeństwa Almnesów wreszcie dochodzi do wybuchu i Emil daje swojej żonie bolesną nauczkę. Nieco później Astri dowiaduje się, że ktoś próbował zamordować Ditleffa Didrichsena, a za sprawcę uważa się Larsa Storseta! [...]

book
Tom 54
Podróż na północ

Astri i Trond przenoszą się z dziećmi na północ, do Vargfjord. Wszyscy z mieszaniną radości i niepokoju szykują się na spotkanie z nieznanym światem. Jednak na widok statku, którym mają popłynąć, przeżywają chwile zwątpienia. - "Margerita" to stara, zardzewiała łajba. U wybrzeży Nordlandu zrywa się sztorm, a statek zaczyna [...]

book
Tom 55
Zaginiona

Podejrzliwość i zazdrość niszczą przyjaźń Vicky i Elli. Obie przeżywają miłosne rozterki, ale Vicky wierzy, że Joss nie ogląda się za innymi dziewczętami. W Varghavn płonie dom Roedersenów. Ofiary są tak dotkliwie poparzone i poranione, że Astri musi prosić o pomoc tajemnicze miejscowego lekarza. Trond zajmuje się rozwijaniem [...]

book
Tom 56
Dawne grzechy

Pewien mężczyzna mieszkający w Vargfjord podejrzewany jest o uprowadzenie małej Grete. Astri, wiedząc, że ten człowiek był kiedyś skazany za napastowanie dzieci, jest przerażona. Boi się też, jak na tę wieść zareaguje Trond. Tymczasem w Orkdal stosunki między Vicky a jej przyjaciółką Ellą stają się coraz bardziej napięte. [...]

book
Tom 57
Zakazane uczucia

Vicky troskliwie opiekuje się chorą na raka Aronettą, lecz brat kobiety wcale nie ułatwia jej zadania. Arnfinn składa młodej dziewczynie propozycję, którą Vicky z pewnością by odrzuciła, gdyby nie fakt, że mężczyzna jest taki samotny. W Storset tymczasem zapanuje smutek - dla jednego z mieszkańców los okaże się szczególnie [...]

book
Tom 58
Z pokolenia na pokolenie

Lizzie Smith, Brytyjka, która wraz z mężem fotografem przybyła do Varghavn, nieoczekiwanie zaczyna rodzić na skutych lodem bezdrożach Finnmarku i tylko dzięki umiejętnościom Astri matka i dziecko utrzymują się przy życiu. I właśnie wtedy Lizzie wyjawia akuszerce niezwykłą tajemnicę...

book
Tom 59
Granice miłości

Kiedy Vikcy odkrywa, że Joss ją zdradza, przestaje się z nim spotykać, lecz jej serce krwawi. I wtedy Jostein ponownie ją odwiedza, obiecując poprawę. Daje jej też niezwykły upominek - prezent na całe życie. Miłość, którą do niego żywiła, odradza się. Tymczasem do Varghaven przybywa obcy, ktoś, kto dla Astri i Tronda jest duchem [...]

book
Tom 60
Ostatnia pokusa

Hallvard nosi w sobie złe dziedzictwo. I to właśnie sprawia, że chłopiec dopuszcza się szeregu przestępstw. Pewnego dnia lensman w Saeterdalen trafia na jego ślad. Astri niewiele wie o występkach syna, lecz rozumie, że Hallvard jej potrzebuje.

book
Tom 61
Czas wielkich możliwości

Astri i Trond zostają serdecznie przyjęci w Saeterdalen, gdzie odbywa się ślub Emila z piękną Lise. Ale matka Astri nie czuje się dobrze. Złe wspomnienia prześladują ją niczym upiory. Pewnej nocy Victoria wychodzi ze swojego domu w Kongstun, udaje się w kierunku leśnego jeziora - i znika.

book
Tom 62
Cienie nocy

Mieszkańcy Saeterdalen nie mogą się doczekać świąt Bożego Narodzenia, a Trond przygotowuje dla Astri jakąś niespodziankę. W Wigilię Helgebakk zjawia się w domu z dwójką gości... Vicky tymczasem martwi się o Ellę Fagervik. Jej przyjaciółka wpadła w złe towarzystwo i tylko Vicky może ją uratować.

book
Tom 63
Porachunki

Traumatyczne zdarzenie, które dotyka Vicky sprawia, że Trond wpada w rozpacz. Uważa, że zawiódł jako ojciec. Tymczasem wkrótce stanie przed kolejnym wyzwaniem, bo oto w Saeterdalen pojawia się jego najstarszy syn. Karl Emil zostaje wyrzucony z domu dyrektora Helgebakka - teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje ojca.

book
Tom 64
Bezwzględni wrogowie

Ella Fagervik trafia do szpitala po tym, jak została dotkliwie pobita przez dwóch napastników. Vicky odwiedza ją na oddziale tak często, jak tylko może. Sprawę bada także policja, jednak Ella nie jest całkowicie bezpieczna, bo nie wszyscy życzą jej dobrze. Tymczasem umiera Steingrim Onssto, zaś jego syn, Randolf, rozpoczyna [...]

book
Tom 65
Burzowe chmury

Ella rodzi dziecko, a poród jest dla niej koszmarnym doświadczeniem. Jednak ma ona w sobie ogromną chęć życia. Udaje jej się dostać na statek płynący do Oslo. Tymczasem wokół Tronda zaciska się niewidzialna pętla. Helgebakk jest bowiem podejrzewany o spowodowanie śmierci Mildrid. Astri wierzy w jego niewinność, ale jednocześnie [...]

book
Tom 66
Nowe horyzonty

W domu starców, w którym pracuje Vicky, ma miejsce szereg tajemniczych zdarzeń. Z niewyjaśnionych przyczyn umiera jeden pacjent po drugim i Vicky zaczyna podejrzewać kogoś z personelu. W tym czasie Georg czyni naciski, by Vicky wreszcie zgodziła się zostać jego żoną. Jednak pojawia się ktoś jeszcze - mężczyzna, który skrycie [...]