Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
book

Godzina policyjna dla jaskółek

Autor: Brava, Alena
Jeśli literatura w czasach maili, smartfonów, światłowodów, ma jeszcze jakikolwiek sens, to właśnie taki, by wytrącać nas z błogostanu i spokoju, w jakim wygodnie się umościliśmy, pozwalając sobie na myślenie, że to świat zwariował, lecz my z tym nie mamy nic wspólnego. Proza Aleny Brava wytrąca nas z tego błogostanu i spokoju, długo nie dając o sobie zapomnieć.

Bohaterowie

Godziny policyjnej dla jaskółek - członkowie barwnej, białoruskiej diaspory mieszkającej na Kubie, szefowa powiatowego domu kultury, wychowywana przez despotyczną matkę, chora na raka staruszka, myśląca obsesyjnie tylko o tym, jak jej niezaradny życiowo, pięćdziesięcioletni "dzidziuś" sobie poradzi, gdy jej zabraknie - narysowani mocną, wyrazistą, kreską, to lustro, w którym możemy przejrzeć się my wszyscy. Świat bowiem nie toczy się "osobno", niezależnie od nas, lecz jest dokładnie taki, jacy my jesteśmy - zbudowany z naszych lęków, obsesji i fobii, jakie wynosimy z dzieciństwa i niesiemy ze sobą przez całe życie. Zasłaniając się tymi lękami i fobiami, "trudnym dzieciństwem", "trudną historią narodu", "niełatwym życiem", zwalniamy się z odpowiedzialności za to, by ten świat uczynić lepszym. Więc kto ma to zrobić jak nie ty? - zdaje się pytać Alena Brava.

Godzina policyjna dla jaskółek, to uniwersalna przypowieść o "grzechu zaniechania" względem świata nas wszystkich i literatura najwyższej próby.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Alena Brava ; tłumaczyła Mira Łuksza.
Hasła:Białorusini za granicą
Życie codzienne
Kuba
Powieść
Literatura białoruska
Adres wydawniczy:Białystok : Fundacja Sąsiedzi, 2017.
Opis fizyczny:169, [2] strony ; 21 cm.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Twórcy:Łuksza, Mirosława. Tłumaczenie.

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 8
os. Barwinek 31

Sygnatura: 821.161.1-3
Numer inw.: 59664
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.