Miejska Biblioteka Publiczna

im. Jerzego Pilcha w Kielcach

book
book

Odmieniłeś moje życie...

Tyt. oryg.: "Tu as changé ma vie, ".

Autor: Sellou, Abdel Yasmin
Autobiograficzna, nasycona radością życia opowieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch skrajnie różnych kręgów społecznych. Abdela Sellou, narratora i bohatera niniejszej książki, z pochodzenia Algierczyka, mieszkającego we Francji od czwartego roku życia. Wychowanego na blokowisku drobnego rabusia i złodzieja, który edukację szkolną zakończył w wieku szesnastu lat.

Philippe’a Pozzo di Borgo, bogatego arystokratę, miłośnika sportów, intelektualistę. Po wypadku na paralotni sparaliżowanego od głowy w dół, uwięzionego we własnym ciele.

Po opuszczeniu więzienia, w którym odsiadywał drobny wyrok za rozbój, Abdel ima się różnych zajęć, usiłując przekonać władze, iż ma legalne zatrudnienia. Biuro pośrednictwa pracy kieruje go w charakterze "asystenta dla tetraplegika" do domu Philippe’a Pozzo di Borgo, wymagającego stałej opieki medycznej. Nieprzygotowany do pełnienia obowiązków pielęgniarza, Abdel z oporami podejmuje się pracy, o której nie ma zielonego pojęcia. Wykonuje niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, zabiera sparaliżowanego arystokratę na rehabilitację i przejażdżki jaguarem. Z biegiem lat między mężczyznami, których dzieli absolutnie wszystko - pochodzenie, wykształcenie, wiedza, kultura, stosunek do życia -zawiązuje się autentyczna przyjaźń, która przetrwa aż do dziś, dłużej niż którykolwiek z nich oczekiwał. Dziesięć wspólnie spędzonych lat zmienia obu, zwłaszcza w sposobie patrzenia na świat i innych ludzi. Abdel zakłada rodzinę, Philippe jest szczęśliwy w nowym małżeństwie z dwójką adoptowanych córek.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Abdel Sellou ; przedmowa Philippe Pozzo di Borgo ; z francuskiego przełożyła Wiktoria Melech, Joanna Polachowska.
Hasła:Pozzo di Borgo, Philippe (1951- )
Sellou, Abdel Yasmin (1971- )
Powieść francuska - 21 w.
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, cop. 2012.
Opis fizyczny:286, [2] s. ; 21 cm.
Uwagi:Na okł.: autobiografia Abdela Sellou, prawdziwego bohatera filmu "Nietykalni", historia, która poruszyła miliony ludzi.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 5
ul. Warszawska 147

Sygnatura: 821.133.1-3
Numer inw.: 78176
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookInne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

book


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.