Bagnet, piórnik, czarny chleb : jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość "Jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość "
Anna Wołosik ukończyła historie na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata z pasją i zaangażowaniem uczyła historii w warszawskich szkołach. Napisała serię podręczników do historii o interesującym tytule Opowiem Ci ciekawą historie. Bagnet, piórnik i czarny chleb to jednak nie kolejnyn podręcznik, lecz opowieść o młodych ludziach żyjących ponad sto lat temu - w czasach, kiedy Polski w ogóle nie było na mapach. Była za to w sercach i umysłach Polaków i w dużej mierze właśnie tym młodym, często bezimiennym bohaterom zawdzięczamy, że możemy teraz cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Ta książka opowiada o polskim sukcesie. Odzyskanie niepodległości to w ocenie Polaków jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Sukces, z którego możemy być dumni, uzyskany w trudnych i niesprzyjających okolicznościach. Nasi przodkowie zdobyli niepodległość odwagą, sprawnością bojową, poświęceniem. Ale też optymizmem, śmiałością i niezależnością. To cechy, z którymi Polacy się identyfikują. Wystarczy rzut oka na okładkę z fotografią z 1919 roku. Młodzi ludzie patrzą na nas z satysfakcją, radością i nadzieją. Niech podobna radość i równie wielka nadzieja towarzyszą Polkom i Polakom w setną rocznicę odzyskania niepodległości. [Krzysztof Patoka, Wydawca]
Fotografia z albumu. Pocztówka. Zdjęcie z gazety. Rysunek. Karykatura. Wojenny afisz. Obraz bitwy namalowany przez jej uczestnika. W książce jest prawie 300 zdjęć rzadko lub w ogóle niepublikowanych. Są zdjęcia intrygujące, zabawne, wzruszające i podniosłe. Obejrzyj je i pomyśl sobie, że na tych fotografiach są twoi pradziadkowie albo dziadkowie Twoich dziadków, kiedy byli młodzi. Wtedy nagle okaże się, że ta - wydawałoby się - nieciekawa i odległa historia jest ci bliższa niż przypuszczasz. Bo to twoja historia. [Wydawnictwo Animusz]
UWAGI:
Na dole strony tytułowej: Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Bibliografia na stronie [136]. Oznaczenia odpowiedzialności: Anna Wołosik.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Zbiór prześmiesznych opowiadań Grzegorza Kasdepke, w których wspomina swoje pierwsze lata w szkole podstawowej. Ta książka aż kipi od absurdalnych pomysłów małych chłopców, przesycona jest ich niewymuszonym poczuciem humoru i swoistym dla ich wieku sposobem widzenia świata. Znajdziecie tu także kilka fotek z młodości autora, które bardzo uwiarygadniają tę opowieść.Prawie każdy ma swoim domu wehikuł czasu - choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Bo też niełatwo go rozpoznać. Czasami jest to album ze zdjęciami, czasami pudło ze szpargałami, bywa, że i kolekcja zakurzonych kasztanów, muszelek i żołędzi. Ja sięgnąłem po czarno-białe fotografie sprzed prawie czterdziestu lat i przeniosłem się do swego dzieciństwa. Rany boskie, jacy my, dzisiejsi dorośli, byliśmy wtedy niemądrzy!.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Grzegorz Kasdepke ; ilustracje Jona Jung.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kiedy mały Pierrot zostaje sierotą, zmuszony jest opuścić rodzinny dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a druga wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem. To Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpiecznego nowego świata: świata terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: John Boyne ; tłumaczył Tomasz Misiak.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Grisza ma 5 lat, gdy razem z mamą, babcią i rodzeństwem trafia z Białorusi do Auschwitz. Kilka miesięcy później śmierć zabiera mu tych, których kocha. Chłopiec zostaje sam w miejscu, gdzie ludzkie życie nic nie znaczy, i zapamiętuje wszystko, co dzieje się w tym piekle na ziemi. Ma zapalenie płuc, dwa razy jest "pacjentem" doktora Mengele, a mimo to udaje mu się przeżyć i doczekać wyzwolenia. Po wojnie tuła się po różnych domach dziecka, szukając swego miejsca na ziemi. Obozowe przeżycia są tak traumatyczne, że dopiero w 1963 roku decyduje się opowiedzieć swoją historię kustoszowi muzeum w Auschwitz.
Chłopiec. który przeżył Auschwitz to obraz obozu widziany oczami małego dziecka, które zapamiętało to, co niektórzy woleli by wymazać z pamięci.
UWAGI:
Miejsce wydania na podstawie serwisu e-ISBN. Oznaczenia odpowiedzialności: Tomasz Wandzel.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Na kartę 011591 od dnia 2023-01-12 Wypożyczona, do dnia 2023-02-13
REZERWACJE:
OPERACJE:
W kolejce czekają 2 osoby. W kolejności: 011506011852
Ale co to? Jakaś pani odwraca się do Lusi, ale to nie jest jej mama! Przerażona Lusia rozgląda się na wszystkie strony. Mamy nigdzie nie ma. - Widzisz, teraz ty też się zgubiłaś - mówi ktoś płaczliwym głosem.
Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak zachować się w tłumie. Cóż, czasami, mimo podjętych środków ostrożności, dziecko może stracić z oczu opiekunów i zwyczajnie się zgubić! Taka sytuacja dla nikogo nie jest przyjemna, ale dzięki 6 regułom opisanym w tej książce każde dziecko poradzi sobie z nią bez trudu! I, co jeszcze ważniejsze, będzie wiedziało, jak unikać podobnych zagrożeń.
Żywe i bliskie rzeczywistości kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do rozmowy na ważne tematy.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Dagmar Geisler ; [tłumaczenie z j. niemieckiego Magdalena Jałowiec].
Jestem wściekły! : jak pokonać złość Tytuł oryginału: Wohin mit meiner Wut?, 2012.
Czy ty czasem też bywasz wściekły? Ja tak. Niekiedy jestem tak wściekły, że najchętniej krzyczałbym na cały głos, mam ochotę na kogoś nawrzeszczeć, chętnie podarłbym coś na strzępy albo w coś kopnął. Gdy jestem wściekły, moje serce bije dużo szybciej niż zwykle, robi mi się strasznie gorąco, a moja twarz staje się czerwona jak pomidor. Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, czym jest złość i jak sobie z nią radzić, nie szkodząc przy tym nikomu ani nie wyrządzając krzywdy. Przedstawione w niej sytuacje są doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o tym ważnym uczuciu. Żywe i bliskie rzeczywistości ilustracje zachęcają dzieci do swobodnego dialogu oraz do zastanowienia się nad swoim zachowaniem.
Od złości do radości : jak rozpoznawać i okazywać uczucia Tytuł oryginału: Ich und meine GefĂĽhle
Mamy mnóstwo różnych uczuć. Niektóre są piękne, z innymi jest nam trudno. Ale wszystkie te uczucia sa częścią nas - tak jak nasz nos albo nasze dłonie. To wspaniale mieć uczucia.
Fajnie mieć rodzeństwo : jak docenić siostrę i brata Tytuł oryginału: Zum GlĂĽck gibt es Geschwister!, 2017
Bardzo się cieszyłam, że będę miała młodszego brata. Naprawdę! Kiedy był jeszcze w brzuchu marny, przytulałam się do niego i czasem udało mi się usłyszeć, jak wydaje jakieś dźwięki. Kiedy tata zawiózł mamę do szpitala, gdzie miał się urodzić Jakub, też było wspaniale... Nawet Kiedy rodzice wrócili do domu z tym małym krzykaczem, wciąż się cieszyłam. Ale teraz już nic mi się nie podoba! Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, że pojawienie się na świecie braciszka lub siostrzyczki czy też posiadanie starszego rodzeństwa to naprawdę fajna sprawa. Co wcale nie oznacza, że wszystko idzie jak z płatka, ale przecież kiedy ludzie się kochają, zawsze dojdą do porozumienia, muszą tylko starać się zrozumieć swoje potrzeby. Żywe i bliskie, rzeczywistości kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do szczerej rozmowy na temat relacji panujących w ich rodzinach.
Daj mi spokój! : jak nie dać sobie dokuczać Tytuł oryginału: Kim kann stark sein 2014
Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak bronić się przed tymi, którzy chcą im dokuczyć lub zrobić krzywdę! Umiejętność powiedzenia agresorom "Daj mi spokój!" nie jest łatwa, ale dzięki mądrym poradom przedstawionym w tej książce każde dziecko będzie potrafiło poradzić sobie z tymi, którzy są dla nich niemili. I, co jeszcze ważniejsze, pomoże im nawiązywać dobre relacje z rówieśnikami. Żywe i bliskie rzeczywistości kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do rozmowy na ważne tematy. Tytuł należy do serii książek "Ja i moje emocje". Daje one dzieciom i dorosłym wiele przystępnych wskazówek, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, zarówno tych codziennych, jak i niecodziennych. Razem z małymi bohaterami uczymy się rozpoznawać emocje, oswajać się z nimi i nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Opis pochodzi od wydawcy
Co jeśli się zgubię? : jak zachować się w tłumie Tytuł oryginału: Ich geh doch nicht verloren!, 2013
Ale co to? Jakaś pani odwraca się do Lusi, ale to nie jest jej mama! Przerażona Lusia rozgląda się na wszystkie strony. Mamy nigdzie nie ma. - Widzisz, teraz ty też się zgubiłaś - mówi ktoś płaczliwym głosem. Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak zachować się w tłumie. Cóż, czasami, mimo podjętych środków ostrożności, dziecko może stracić z oczu opiekunów i zwyczajnie się zgubić! Taka sytuacja dla nikogo nie jest przyjemna, ale dzięki 6 regułom opisanym w tej książce każde dziecko poradzi sobie z nią bez trudu! I, co jeszcze ważniejsze, będzie wiedziało, jak unikać podobnych zagrożeń. Żywe i bliskie rzeczywistości kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do rozmowy na ważne tematy.
Jeszcze trochę... : jak znaleźć umiar Tytuł oryginału: Wann hab ich eigentlich genug?, 2014
Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak znaleźć umiar we wszystkim, co się robi, a zwłaszcza w tym, co sprawia nam szczególną przyjemność! Umiejętność powiedzenia sobie "Mam dość!" nie jest łatwa, ale dzięki mądrym poradom przedstawionym w tej książce każde dziecko będzie mogło ćwiczyć się w tej arcytrudnej sztuce zachowywania umiaru! Żywe i bliskie rzeczywistości kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do rozmowy na ważne tematy. Opis pochodzi od wydawcy
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Wojna domowa w Mozambiku. Pewnej nocy José Antonio Maria Vaz słyszy strzały. Chwilę później na scenie teatru sąsiadującego z piekarnią, której jest pracownikiem, znajduje rannego dziesięciolatka - uznawanego za proroka i uzdrowiciela - przywódcę bandy ulicznej. W ciągu dziewięciu nocy spędzonych na dachu piekarni José pozna jego historię : pożar wioski, w której urodził się Nelio, brutalne zabójstwo kilkumiesięcznej siostrzyczki dokonane na jego oczach, życie wśród partyzantów, a następnie na ulicach Maputo. Mankell zabiera czytelnika w podróż po świecie baśniowym, lecz okrutnym opowiada o dzieciach, które musiały szybko wydorośleć w kraju opętanym wojną. Piękna, poruszająca, wielowarstwowa powieść, uważana za jedną z najważniejszych w dorobku Henninga Mankella.
UWAGI:
Słowniczek.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni